Quantcast
Channel: Україна. Збірка мандрівок.
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1818

Розлуч: дерев*яні храми та чудові панорами

$
0
0
 Ні,ні ні і ще раз Ні! Не так вже їх багато й залишилось,щоб маючи можливість побачити одного із них просто взяти і проїхати мимо,аргументуючи це втомою через парочку недоспаних ночей. Це я зараз про дерев*яні костели мову веду,а конкретно-про той що у с.Розлуч.Заодно оглянемо що в цьому селі ще цікавенького побачити можна.
Сідаю у Турці в потяг "Сянки-Львів" і "чух-чухаю" потихеньку. Та не вмощуйтеся так,ніби в далеку дорогу зібрались,-їхати то всього якихось 20км.

Біля ст. Розлуч

Красень!

 На залізничній станції Розлуч виходить декілька людей.По розмові чую-не місцеві,бо чого б це місцевим по російськи "вєщать"? Невже настільки затяті туристи,що прикотили аж сюди скажімо з Одеси чи Харкова заради двох дерев*яних храмів?Прислуховуюсь чимчикуючи позаду.Ні,виявляється тут вони відпочивають,в санаторії якомусь чи що,водичку значить попивають,по полях-лісах гуляють.
 Приходиться вірити що то не "заслані козачки" чи "шпійони" якісь,бо ж ще на поч. ХХ ст. до Розлуча почали приїжджати перші туристичні поїзди. У 1937 р. в селі працювало 13 пансіонатів на 400 місць, гірська база військово-спортивного табору, юнацький табір. У 1933 р. було відкрито 50-метровий лижний трамплін,на той час - другий за розміром у Європі. Біля нього виникла база для спортсменів на 200 місць. У 1937 р. споруджено басейн з мінеральною водою. Як результат, у кін.1930-х рр. село могло прийняти одночасно 2-2,5 тис. туристів. На жаль, під час Другої світової війни відпочинкову інфраструктуру було майже зруйновано, крім цього, Розлуч опинився у прикордонній зоні, тож як курорт був приречений.
Костел Св.Франциска Борджія 1901-1902рр.(1914р.?)

Ганок

Каплиця німецьких колоністів.Тил

 Тепер Розлуч потроху повертає собі колишню славу: працююють декілька готелів та ресторанів, розвивається зелений туризм. Туристам варто відвідати два цікаві храми, прогулятися до витоків Дністра, однієї з найбільших українських річок, або на Лису гору, звідки відкривається гарний краєвид. Влітку можна покупатися у невеликому штучному озері з чистою протічною водою,взимку - покататися на лижах,- на межі зі сусіднім селом Ясениця-Замкова є бугельний витяг.
На північній околиці села розташований ландшафтний заказник "Розлуч". У Розлучі витікають джерела мінеральних вод "Cодова", "Нафтуся" та "Залізна".
Інтер*єр костелу

 У 1917-1919 рр. та 1933 р. відбулася рестарація та перебудова храму. У 1935 р. встановлені нові дзвони.
Після другої світової війни костел використовували як колгоспний склад штучних добрив. Близько 1976 р. храм пристосовано для зберігання збіжжя, запроваджено тимчасові комірки для зерна.
Храм збережений у первісному вигляді, з автентичними елементами. Особливо цікавий інтер'єр - поліхромні стіни та стеля, дерев'яний вівтар ХVІІІ ст. з різьбою та позолотою.
Вигляд храму до серпня 2015р.(!)

Костел Св.Борджіа до реставрації(!).Фасад

 Яка ж подія відбулася влітку,а саме-в серпні(я був біля храму в червні): споруду частково відреставрували!
Відбулась перша черга реставрації костелу за проектом професора Гданської політехніки Р. Челонтковської, яка розповіла, що на першу чергу реконструкції міністерство культури Польщі виділило 100 тис. злотих.
Активно долучився до проведення реконструкції співробітник музею народної архітектури і побуту «Шевченківський гай» Р. Назаровець, директор культурної спадщини м. Львів Л. Онищенко, директор народного інституту культурної спадщини Польщі М.Чуба, Розлуцький сільський голова Р.Савчак.
Фото

Церква РІздва Прсв.Богородиці (1876р.)

  З тесаного каменю замінено фундамент, облаштовано сходи, зроблено дерев’яну обшивку нижнього ярусу костелу, спеціальними вертикальними балками укріплено стіни, замінено прогнилі конструкції, вікна, відреставровано вхідні двері. В майбутньому планується реконструкція верхнього ярусу об'єкту, ремонт і фарбування даху.
Перед костелом на колонах поставлено дві статуї Матері Божої з Ісусом на руках. Справа стоїть фігура, яку переказала місцева родина польського походження. Ліва фігура була знайдена на цвинтарі реставраторами. Обидві скульптури були закопані в землі, тому прийшлось їх відмити і піддати реставрації.
Комплекс храму Різдва Богородиці

Церква з дзвіницею

 Рятування споруди з самого початку відбувалось як об’єкту музейного, а не сакрального, тому він так і залишиться у власності села.
Фото після реставрації можна побачити тут .
Панорамний вид

Панорамний вид-2

Панорамний вид-3

Перша згадка про Розлуч датується 1511 р., коли поселення йменувалося Борисова Воля. У пізніших документах згадується також як Ровінь, а сучасна назва (від місцевої гори Розлуч, 932 м н. р. м.) почала використовуватися з др. пол. XVI ст. Археологічні дослідження в сільському урочищі Підзамче виявили городище часів Галицько-Волинського князівства.
Якщо пройтися центральною вулицею села від костелу далі, то побачимо на пагорбі цікаву дерев'яну церкву бойківського типу.
Храм Різдва Прсв.Богородиці.Фасад

Фото

 Вперше сільська церква згадується у джерелах з 1534 р. Цього ж року, 22 жовтня, самбірський староста продав лан грунту на церкву в Борисовій Волі (стара назва Розлуча). Привілей парохія отримала в 1666 р.
У 1733 р.на місці старішої постала тризрубна триверха дерев`яна церква бойківського типу яка простояла до..до побудови нової  в 1783 р. Цей храм згорів у 1875 р. Замість неї, у 1876 р. нову церкву звів майстер Г. Роман з с. Багнувате (про дану подію інформує різьблений на балці нави напис). Церкву відновлювали у 1923 р.
Зараз це діючий православний храм, де зберігаються мощі св. Пантелеймона і невідомого святого (IV ст.).
Кульбабки

Панорама

Залізничний міст

 Поруч з церквою знаходиться дерев'яна, двоярусна з широким піддашшям дзвіниця, яка покрита чотирисхилим дахом з кованим хрестом. Перші дзвони придбані у 1876 р. Під час Першої світової війни австрійські військові забрали перший та останній дзвони для потреб армії (замінені у 1926 р. за кошт громади). У роки Другої світової війни дзвони були сховані та збережені. Сьогодні розміщені на своїх місцях на дзвіниці.
Народний дім + бібліотека

Будиночок

Псевдовітряк

 Народний герой Олекса Довбуш, перебуваючи в наших горах з свої­ми побратимами в 1744 р. відвідав і Розлуч, сподіваючись на підтрим­ку селян цієї країни, життя яких в 30-40-их рр. значно погіршилося. Про глибоку шану до нього як захисника простих людей свідчить назва джерела в урочищі Бринівка його іменем.
Воду побачили?А вона там є!)

Рожевий-1

Рожевий-2

Культурно-освітній рівень розлучан був досить низьким. У 1853 р. в селі жевріла парохіальна школа, в якій навчалося 4 дітей. І тільки в 1883 р. відкривається однокласна державна школа.
Дорогою на Ясеницю-Замкову

Дорогою на Ясеницю-Замкову-2

Дорогою на Ясеницю-Замкову-3

 Для ефективнішої експлуатації навколишніх лісів та їх відновлен­ня в 1963 р. в селі організовано лісництво, в наступному році відкрита перша база відпочинку - “Карпати”. В 1965 р. відбудовано трамплін, але використовується він мало і на відзначення 150-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка один гектар лісу, що прилягає до села, перетворено у взірцевий парк ім. Шевченка.
Дорогою на Ясеницю-Замкову-4

  Дорогою на Ясеницю-Замкову-5

Дорогою на Ясеницю-Замкову-6

Viewing all articles
Browse latest Browse all 1818