Quantcast
Channel: Україна. Збірка мандрівок.
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1818

Дерев'яна церква Різдва Богородиці (1892 р.) - це Перемога!

$
0
0

  Чи Ядлівка? Саме так новітнє українське питання звучить в даному контексті. Селище Перемога, до 1945 р. - Ядлівка, розташоване на автошляху Київ-Прилуки. Декомунізація ту пройшла без повернення до історичної назви. Мабуть через універсальність нинішньої. Але нас тут цікавить інше.
1. Ось вона. Церква Різдва Богородиці кінця 19 ст. Такий вона має з траси. Через Перемогу вже доводилось проїжджати чимало разів, але відвідини церкви весь час відкладались на потім. Цього разу вирішили зупинитись і ретельно, по можливості, все оглянути.


2. Одна з брам до церкви (з боку автошляху). Поруч - пам'ятний знак на честь Хрещення Русі. Я подумав, що браму зачинено, тому попрямував до іншого входу. Як виявилось - ні. Можна було зайти і через цей. Справа в тому, що в теплі пори року цей храм з боку дороги щільно закритий деревами (як помітно на першому фото). Гарно, коли подорожні звертають увагу на об'ємний зелений купол і синій силует церкви за деревами..., а так, то по суті пам'ятка захована від туристів. В той же час, протилежний бік храму цілком вільний від насаджень.
3. Прямуємо дорогою між територією закріпленою за храмом та сільським парком (можливо, він називається і сквер, тут точно не скажу).
4. В парку помітно ремонт меморіалу в пам'ять Другої світової.

5. Вхід на церковну територію.

6. З іншого боку знаходиться така от різьблена скульптурна група.
7. І ядлівський козак-переможець зі списом на чатах.

8. Заходимо через відчинені двері на територію храму.

9. Хрест-пам'ятний знак. Подяка Господу від селян за відродження села з попелу після ДСВ. Автор проекту - худ. В.С. Тітуленко (дані взяв тут: http://boryspil-eparchy.org/index.php/перемога/816-храм-різдва-пресв-ятої-богородиці-с-перемога.htmlісторичні фото та малюнок далі теж взято з цього сайту) .

10. Вхід до храму. Зараз розглянемо його детальніше.

11. Мурований ганок мабуть було споруджено вже в 90-ті, коли церкву відбудовували.

12. Під дахом ікона Покрова. Зверніть увагу на фігурне різьблення.

13. Над входом до церкви ікона Різдво Богородиці.

14. Такий от ліхтар.

15. Одна з найцікавіших деталей для туристів - така от табличка з історією храму. А вона у нього доволі насичена. Побудований у 1892 р., після приходу до влади на українських землях більшовиків він...встояв. Мабуть практична сторона питання переважила і враховуючи величину споруди її вирішили пристосувати для чогось іншого. Таким чином споруда встояла. Врятувалась вона так само і після ДСВ, коли, за даними цієї ж таблички, Ядлівка була спалена. А потім прийшла Перемога...Виходить, що храм для села є особливою пам'яткою. Певною мірою у ньому відображена історія всього населеного пункту.
Трохи фото з радянського періоду:

В кращій якості їх можна побачити на сайті, що вказаний у підисі до фото №9.

16. Південна сторона храму. оцінюємо величину. Першопочатково він мав дзвінницю і вигляд був таким:


Таким чином до нинішніх часів дожила лише основна частина.

17. Але і це добре!:) Дивлячись на це фото виникає запитання стосовно матеріалу побудови барабану для бані.

18. Вівтарна сторона.

19. Детальніше дитяче захоронення.

20. Північний бік храму, я б не сказав, що зручний для фотографування.

21. Хібащо ось так.

22. Вигляд на церковне подвір'я і нову дзвінницю.

23. Ось так вона виглядає. Щоб розгледіти дзвони потрібно підійти.

24. Їх тут декілька груп.

25. Вік мабуть теж різний.

26. Колодязь на території церкви.

27. Мальви та решта квітів.

28. А траса зовсім поруч. І замаскована деревами церква. Ці фото зроблені в липні 2016 року. Храм краще помітно для автоподорожніх під час дороги в напрямку Києва. Через відсутність гущі з дерев за вівтарною частиною.

29. А ще, між іншим, у 1654 р. в козацькому селищі Ядлівка зупинявся антіохійський патріарх Макарій. Ось така от церква. Ядлівська чи Переможна. 
   На останок хочеться додати, що проїжджаючи цей край не забувайте про такі населені пункти: Требухів, Гоголів, Мала Стариця, Сулимівка, Гостролуччя, Селище, Лук'янівка, Лукаші, Войкове, Лехнівка. Там теж є дерев'яні храми (детальніше - Мельников Р. Година О. Дванадцять маршрутів Київщиною - К.: Грані-Т, 2010. - с. 16-21.). Більше того, для Київщини це цілком собі звичайна річ. Нещодавно гортаючи в книгарні номер "Пам'яток України" (№2, 2016)побачив там у списку дерев'яних церков і цей храм. Причому, там він позначений, як нововиявлена (не ручаюсь за дослівність) пам'ятка. Трохи посумував з нашого краєзнавства. Адже храм біля дороги і виявити його в принципі не так складно.






 
 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1818