Quantcast
Channel: Україна. Збірка мандрівок.
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1818

Голоби

$
0
0
 Добратись сюди з Ковеля немає ніяких проблем-все що їде на Луцьк-прямує через Голоби.А їздять туди частенько.Та і їхати недовго-всього якихось 25 км. і ви вже там куди планували потрапити,якщо звісно ви планували опинитись у цьому невеличкому селищі міського типу,перша згадка про яке датується сер.16 ст., коли воно входило до складу Мельницької волості і було підпорядковане Луцькому замку.
Їдучи залізницею, огляд містечка починаєте одразу ж "не відходячи від каси"-з будівлі залізничного вокзалу,пам*ятки архітектури 1903р.
3. Голоби (23)
Знаки
3. Голоби (1)
Монумент пам*яті (1965р.)
3. Голоби (3)
За часів Речі Посполитої Голоби переходили з рук в руки. Деякий час ними володіла польська королівна Бона Сфорца, згодом – Барбара Козинська та Юрій Збаразький. Зазвичай магнати нещадно експлуатували місцеве селянство. Саме тому тутешні жителі з радістю сприйняли Національно-визвольну боротьбу під проводом Б. Хмельницького, а багато чоловіків долучились до лав повстанців.

Давні Голоби розташовувались дещо північніше теперішніх. Під час російсько-шведської війни ворожі війська спалили село дотла. Вцілілі мешканці вирішили не відновлювати поселення, яке спіткала така трагічна доля. Натомість вони заклали нове, назва ж збереглась.
Контора Голобського СТ +

3. Голоби (5)
Симпатична дерев*яна будівля
3. Голоби (4)
 Серед містечка височіє червоною цегляною баштою Михайлівський костел.
Початком будівництва костелу Св. Архистратига Михайла в смт. Голоби є 1711 р. Зведений він був шляхтичем Ю. Ярузельським. Храм був закладений на місці старого костелу, зруйнованого під час війни зі шведами у 1708 р. Датою закінчення будівництва вважається 1728 р.
У 1783 р. у вежу костелу влучила блискавка,споруда згоріла, але була відбудована воєводою Чернігівським Л. Вільгою в 1793 р., а в 1802 р. костел освятив єпископ Луцький і Житомирський К.Цецішовський. Після багатьох перебудов костел набув рис стилю бароко, а всередині – рококо, був розписаний фресками із зображеннями зі святого письма. Без суттєвих змін костел простояв до 1916 р., коли під час військових дій німецькими військами була знищена дзвіниця.
Костел Св.Михайла (1711-1728рр.).Фасад
3. Голоби (7)
Михайлівський костел.Тил
3. Голоби (8)
Інтер*єр
3. Голоби (17)
Вже в 1929-1930 рр. стараннями ксьондза Ф. Чехмещинського і прихожан костел був відремонтований.
Костел цегляний, оштукатурений, зведений в формі хреста, фронтом повернутий на захід, з великим вівтарем на схід, з прямокутною ризницею і паламарнею з виділеним в об’ємі прямокутним притвором і дзвіницею над ним. Дзвіниця стояла над вхідними дверима, мала величну форму і складалася з двох поверхів. Була покрита бляхою, а зверху стояв залізний хрест. Костел разом з дзвіницею мав 17 вікон. Костел був критий черепицею і мав в довжину 33, в ширину - 20 у висоту 12 аршинів. Всередині мав хрестові і сферичні зводи.
Після 1944 р. костел був закритий і в ньому зробили склад. З 1995 р. повернутий римо-католицькій общині і реставрується.
Оновлені розписи
3. Голоби (15)
Оновлені розписи-2
3. Голоби (14)
Храм реставрують
3. Голоби (6)
 Поряд з костелом – Георгіївська церква з дерев’яною дзвінницею.Будувалась вона як греко-католицький храм. Вже згодом, коли на Волинь прийшла російська влада святиня перетворилась в православну. В церкві знаходиться чудотворна ікона Матері Божої, яка раніше перебувала  в церкві с. Погиньки.
Георгіївська церква (1783р.).Фасад
3. Голоби (13)
Георгіївська церква.Профіль
3. Голоби (10)
Дзвіниця біля храму
3. Голоби (11)
 У 1787 р. були встановлені дзвони,а в 1835 р. - встановили новий іконостас.  У 1885 р. дах з черепиці замінили на металевий. За часів незалежності України церкву істотно відновили: була проведена реставрація ікон, провели відновлювальні роботи всередині і зовні храму, збудували будинок для священика, перекрили дзвіницю новим гонтом, огородили територію. Колись тут була ікона Юрія Змієборця, датована 16 ст. ,але зараз вона виставлена в Музеї волинської ікони. Дерев'яна двоярусна дзвіниця виконана в стилі народної архітектури Волині. Дах чотирьохскатний, покритий гонтом. Цікаво, що колись на дзвіниці було встановлено 9 дзвонів, які були датовані 1787 р. На них були нанесені герби роду Вільгів, фундаторів цього храму. На фасаді храму нанесений розпис із зображеннями святих, та церковних подій.
Дзвони
3. Голоби (22)
Храми
3. Голоби (23)
Інтер*єр Георгіївської церкви
3. Голоби (20)
 Екскурс святинями(церквою та костелом) мені провів місцевий(?) священослужитель,за що йому велика подяка,оскільки сам всередину костелу я б не потрапив.
Святиня всередині
3. Голоби (21)
Хрещення
3. Голоби (18)
Вівтар
3. Голоби (19)
 В мережі шириться інформація згідно якої недалеко від костелу ,на тодішній ринковій площі ,стояло чотири високі фігури святих, виготовлені за кошти Ю. Ярузельського в 1711 р. Дві з них 10-метрової, а дві 5-метрової висоти.Згідно інших даних- кам"яні стовпи стояли на шляху з Погіньок до Голоб. На двох з них знаходилися хрести, а на чотирьох - фігури святих. На даний час на одному стовпі, що в центрі Голоб, навпроти парку, стоїть фігура Богоматері, а з двох боків від неї - фігури святого Антонія Падуанського і Яна Непомука. Дві фігури висотою 5 м., а дві підвищені колони висотою до 10 м. Пам"ятки датовано 1711 р. Біля цих стовпів, за преказами, здійснювались молебні під час хресних ходів, що проходили в супроводі ікони Богоматері з Погиньок в Голоби.
Церква + дзвіниця
3. Голоби (24)
Вулиця
3. Голоби (25)
Скульптури на постаментах
3. Голоби (26)
Маєток Вільгів був збудований у Голобах у 1711 р. Спочатку ним володіла сім'я Ярузельських. Потім садиба була власністю різних сімей: Потоцьких, Підгороденських, Ронікеров.
Але згодом будівля була зруйнована. На місці садиби воєвода Л. Вільга збудував новий палац, який займав велику площу і в своєму складі мав декілька приміщень: будинки, господарські споруди, брама для в'їзду, парк з водоймищем. Тут розбили великий парк із звіринцем та звели палаццо - резиденцію шляхтичів. Споруда не належала до оборонних,вона була огорожена з трьох боків,з четвертого,північного боку було велике озеро. У 19ст. і цей маєток був зруйнований.
Пошкоджена скульптура Богородиці
3. Голоби (38)
Скульптура Яна Непомука
3. Голоби (39)
Скульптура Антонія Падуанського
3. Голоби (37)
 Родина збудувала новий будинок на основі залишків концертного залу. До сьогодні збереглись частини будівлі з колонами і балконом. Після Другої світової війни будівля була декілька раз реконструйована. Приміщення займали різні установи: будинок культури, військовий шпиталь, і лікарня. Після розпаду Радянського Союзу маєток стали розграбовувати. У 2006 р. частини садиби Вільгів були віднесені до пам'яток архітектури національного значення. Садибний будинок і парк перебувають в зруйнованому стані і потребують реконструкції.
Парк при реконструкції селища був перетнутий вулицею, і в"їзні ворота втратили своє пряме призначення. Ворота цегляні, прямокутні в плані, з аркою і проїздом, покриті чотирискатним дахом.
Садиба на місці палацу Вільгів.Парковий фасад
3. Голоби (27)
Залишки маєтку.Профіль
3. Голоби (29)
Фото
3. Голоби (28)
 Під час війни у Голобах дислокується штаб німецької дивізії, тилові частини. Було зруйновано більше ста житлових будинків та частково підірваний Михайлівський костел.
Будівля залізничного вокзалу(1903р.)
3. Голоби (30)
Симпатичний екстер*єр "а-ля замочок"
3. Голоби (32)
Бідненький інтер*єр
3. Голоби (33)
На огляд усіх цікавинок мені вистачило близько 1год.10хв.,тому обмежувати себе лише одними Голобами,виділивши на виїзд цілий день-не варто.Благо неподалік(за 20км.в сторону Ковеля) є ще одне цікаве місце,-село Колодяжне,але про нього іншим разом.
Залізничний вокзал
3. Голоби (34)
Водонапірна вежа
3. Голоби (36)

Viewing all articles
Browse latest Browse all 1818